Anormal Vajinal Kanmalar - Op. Dr. Kemal Uğurbil

Merhaba ben Kemal Uğurbil Ata Sağlık Hastanesi İzmir'de kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalışıyorum. Sizlere bugün anormal uterin kanama, yani normal adetlerinizin dışında bir vajinal ve kanamanızın olması durumunda neler olabileceğinden bahsedeceğim. Anormal uterin kanamalar genellikle 2 konuda gruplanabilirler.

1 tanesi hormonal kanamalar 2.de fiziksel nedenlere bağlı olan kanamalardır. Hormonal kanamalar adı üstünde olduğu gibi kadın yumurtalığındaki düzenli ve değişik değişkenh ormon üretiminde bir bozukluk olmasıyla olur. Mesela kadının 14. gün yumurtası oluşur fakat çatlamaz. Böylelikle östrojen üretimi devam eder bu gittikçe arta arta endometriyal kalınlık yapar o da kanayabilir.

Ayrıca over kistlerinde dediğimiz rahmin ve özellikle rahim boşluğunun içinde yer alması durumunda kanserde ve jinekolojik her türlü problem de olabilir. Ama en önemlisi endometriyal kalınlık dediğimiz ve halk arasında çok yaygın olarak bilinen işte rahim kalınlaşması rahim kalınlaşması yine hormonal veya fiziksel nedenlerle olabilir ve mutlaka bir doktora gidilmesi lazım.

Burada en ilk yapılan şey işte vajinal ultrasonda belli bir teşhis koyduktan ve yumurtalıkla ilgili tanıları ekarte edildikten sonra endometrium dediğimiz dokuyu almak için yine ufak bir uyku halindeki hastadan biyopsi yapılmasıdır.

Bu biyopsi sonucunda çıkan neticeye göre ameliyat veya hormonal bir tedavi düşünülebilir Fiziksel nedenlerde ise en çok rastladığımız rahim içinde yer alan miyomlar. Biraz evvel klasikasyonda söylediğimiz gibi bu miyomlar da rahmin yeteri kadar kasılmasını engeller ve kanama yapar.

Bir nedende ve bu daha ziyade aşırı fazla doğum yapmış kadınlarda olan ve rahim kasının içine adet gördüğümüz endometriyal hücrelerin bir böyle girmesiyle oluşan adacıklar oluşmasıdır buna adenomyazis denir bu da  sürekli rahim kasının kasılmasına engel olacağı için bunlar da böyle sürekli bir kanama nedenidir

Detaylı bilgi ve randevu için tıklayın. 

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
Hasta Yorumları
5 StarStarStarStarStar 2 yorum
Yorumunuz gönderildi.
Kişilik haklarına saygısızlık ve hakaret içermeyen tüm yorumlar yayınlanmaktadır.
Değerlendirme yaparak binlerce kişiye yol gösterin.
G... 2 yıl
StarStarStarStarStar

Sezeryan ile doğum yaptım. Bu kadar rahat, keyifli, ağrısız, harika bir doğum yapacağımı düşünmüyordum. Kemal Bey hamileliğimin ilk kontrollerinden, doğuma kadar geçen sürede çok rahatlatıcı tavırları, detaylı açıklamaları, güleryüzü, mesleğindeki tecrübesi ile tüm doğum korkularımı yenmemi sağladı. Tüm tavsiyelerine uydum ve çok rahat ettim. Eline, emeğine sağlık. İyi ki böyle mesleğini seven, gülen ve mütevazi doktorlar hala var.

P... 2 yıl
StarStarStarStarStar

Kemal bey hayatimda gördüğüm en iyi kadindogum uzmani.Gonul rahatligi ile herkese tavsiye ederim canim doktorumu

Hastalığınız & Tedavimiz
 • Rahim ağzı kanseri
 • Rahim Hastalıkları
 • Miyom
 • Çocuk jinekolojik hastalıkları
 • Anne Sütünün Azlığı
 • Dış Gebelik
 • Yüz Kırışıklıkları
 • Genital Siğil
 • Vajinal Enfeksiyonlar
 • Jinekolojik Hastalıklar
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
 • Vulva Kanseri
 • İdrar Kaçırma
 • Osteoporoz
 • HIV
 • AIDS
 • Kadında İşeme Bozukluğu
İletişim Bilgileri

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.