Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir? Belirtileri Nelerdir? | Op. Dr. Kemal Uğurbil

Size endometriozis hastalığı hakkında biraz basit birkaç bilgi vermek istiyorum.

Çok fazla rastlanan ve total popülasyonda %10 gibi bir rakamda olan kadınlar için uzun süreli ve ağrılı bir süreç olan endometriozis genellikle rahim dışında herhangi birçok odakta adet görmesidir. Bu hücreler genetik olarak geçebildiği gibi geriye adet görme gibi birçok nedenler olabilir.

Ama esas olarak bizim için önemli olan aşırı ağrı yapması ve teşhis koyma sürecinin çok uzun olmasıdır. Genellikle ilk dair menaj yıllarında başlamasına rağmen hafif neden ve sosyoekonomik serüvenle doktora gidilmesi geciktikçe tanı konulması 9 ve 12 yıl arasında uzayacağı için kronik bir hastalık halini alır ve genellikle hasta ya çok ağrı bir adet olduğundan olduğu için ya da hamile kalamadığı için başvurur.

Fakat ultrasonla teşhisi oldukça kolaydır. vajinal ultrasonlarda buz rengi manzarasında genellikle düzgün kenarları olan bir görüntü verir. MR o kadar önemli olmasa da vajinal ultrason en önemli metotlardan biridir. Fakat altın standart laparoskopi yapılmasıdır.

Bu tanı ve cerrahi olarak aynı anda da uygulanabilir. tanıda laparoskopide bu peritona yayılmış olan odaklar izlenir. Bunlar sadece yumurtalıktan veya yumurtalık, tuda ve bütün çevre dokulara kadar yayılabilirler. Bazen yumurtalık sıra içinde büyük kistler oluştururlar. Bunları da çikolata kistleri denir.

Tudada çevre yaptığı yapışıklıklar nedeniyle infertilite nedeni olurlar. Peritonda ise böyle küçük siyah dudaklar halinde görülürler ve herhalde bunlar içinde meniskül oda, adet kanamaları olduğu için büyük bir ağrı ve bulantı, kusma gibi bir sürü sonuçları olur bunların cerrahi olduğu kadar hormonal de tedavileri vardır.

Hastalarımıza tavsiyemiz aşırı ağrılı adet cinsel ilişki sırasında ağrı veya kasık ağrısı gibi olaylarda bir hastaneye başvurmaları önemlidir.

Op. Dr. Kemal Uğurbil

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
Hasta Yorumları
5 StarStarStarStarStar 2 yorum
Yorumunuz gönderildi.
Kişilik haklarına saygısızlık ve hakaret içermeyen tüm yorumlar yayınlanmaktadır.
Değerlendirme yaparak binlerce kişiye yol gösterin.
G... 2 yıl
StarStarStarStarStar

Sezeryan ile doğum yaptım. Bu kadar rahat, keyifli, ağrısız, harika bir doğum yapacağımı düşünmüyordum. Kemal Bey hamileliğimin ilk kontrollerinden, doğuma kadar geçen sürede çok rahatlatıcı tavırları, detaylı açıklamaları, güleryüzü, mesleğindeki tecrübesi ile tüm doğum korkularımı yenmemi sağladı. Tüm tavsiyelerine uydum ve çok rahat ettim. Eline, emeğine sağlık. İyi ki böyle mesleğini seven, gülen ve mütevazi doktorlar hala var.

P... 2 yıl
StarStarStarStarStar

Kemal bey hayatimda gördüğüm en iyi kadindogum uzmani.Gonul rahatligi ile herkese tavsiye ederim canim doktorumu

Hastalığınız & Tedavimiz
 • Rahim ağzı kanseri
 • Rahim Hastalıkları
 • Miyom
 • Çocuk jinekolojik hastalıkları
 • Anne Sütünün Azlığı
 • Dış Gebelik
 • Yüz Kırışıklıkları
 • Genital Siğil
 • Vajinal Enfeksiyonlar
 • Jinekolojik Hastalıklar
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
 • Vulva Kanseri
 • İdrar Kaçırma
 • Osteoporoz
 • HIV
 • AIDS
 • Kadında İşeme Bozukluğu
İletişim Bilgileri

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.