Diyabet Tedavileri - Uzm. Dr. Hümeyra Bozoğlan

Merhabalar. Bugün size diyabet tedavilerinden bahsetmek istiyorum.

Diyabetin yani şeker hastalığının en sık görülen tipi Tip2 diyabet ve daha az sıklıkta da Tip 1 diyabettir.Tip1 diyabette pankreas tarafından yeteri kadar insülin üretilemediği için çoklu insülin tedavileri veya bazı hastalarda insülin pompası kullanımı söz konusu oluyor. Tip 2 diyabette ise tedavi bireyseldir. Burada hastanın yaşı, yaşam tarzı, eşlik eden hastalıklarının varlığı veya diyabet maalesef komplikasyonlarla yani vücudumuza zarar veren durumlarla giden  bir hastalık  eşlik eden bir komplikasyonun olup olmadığı ve tabii ki hastanın muayene ve tetkik sonuçlarına göre tedavi bireyselleştirilmelidir.

Biz diyabet hastalarında diyabet tipinden bağımsız olarak hangi tedaviyi uygulamak durumunda kalırsak kalalım yaşam tarzı değişikliklerimizin yaşam tarzımızın stres yönetimimizin ve tabii ki Hareket durumumuzun şekerimizin seyrinde en önemli aşama en önemli basamak olduğunu unutmamak gerekiyor.

Diyabetin seyrinde organlarımızı diyabetin kronik yan etkilerinden korumak adına ne kadar iyi bir şeker regülasyonu sağlarsak o kadar daha uzun ömürlü ve sağlıklı kaliteli bir yaşam söz konusu oluyor. Bu sizin yönetemeyeceğiniz baş edemeyeceğiniz bir hastalık kesinlikle değildir.

Burada doktorunuzla ve beslenme uzmanınızla olan iletişimiz çok önemli. Lütfen bunu unutmayın. Bu konuda farkındalığınızın olması her şeyden önemli.

Detaylı Bilgi ve Randevu için Uzm. Dr. Hümeyra Bozoğlan ile İletişime Geçiniz

Daha Fazla Video İçin Tıklayın.

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
H...

Merhabalar nonklasik konjenital hiperplazi tanım var hamile kalabilme sürecim ve hamilelik sürecimde yapmam gerekenler neler

Uzm.Dr. Hümeyra Bozoğlan Cevabı

Merhaba Nonklasik KAH’de gebelik planı ve takibi hastanın klinik tablosu, laboratuvar sonuçları ve gereğinde genetik testleri ile de değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Kadın doğum hastalıkları hekimi ile birlikte multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir.

O...

İYİGÜNLER DOKTOR HANIM NASILSINIZ BENİM KİLO PROBLEMİM VAR SPOR VE DİYET YAPMAMA RAĞMEN NEDENSE BİR TÜRLÜ KİLO VEREMİYORUM BANA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ ACABA

Uzm.Dr. Hümeyra Bozoğlan Cevabı

Merhabalar Kilo vermeye zorluğa sebep olabilecek endokrinolojik hastalıkları, yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı gözden geçirmek gerekir bu durumda. Muayene ve tetkik edilip değerlendirilmeniz gerekiyor daha fazla yorum yapabilmemiz için. İyi günler diliyorum

T...

merhaba, standart bir şikayetim yok.Son (dün) yapılan kan tahlilimde TSH-(3rd) değerlerim belki 30 yıldır 2200-2300 arası ikne ilk kez 7447 çıktı.Bu nedenle merak ederek başvurdum. Uzm.Ecz.Tanıl Dinçsoy Not. Yıllardır eurothox 75 kullanmaktayım tahlil yapılacağı gün ilaç almadım.

Uzm.Dr. Hümeyra Bozoğlan Cevabı

merhaba, Tiroid test sonuçlarını değerlendirirken sonuçları etkileyebilecek faktörleri gözden geçirmek gerekiyor. Öncelikle kan tetkikinin yapıldığı laboratuvar, testlerin referans aralıkları , kan örneğinin alındığı saat gibi faktörler önemli. Gereğinde kan tetkiki tekrarlanır. Kişinin son dönemde kullanıldığı bazı ilaç ve vitamin takviyeleri (biotin gibi ) sonuçların farklı çıkmasına neden olabilir. Yine tedavi altındaki takipli hastalarda kullanılan diğer ilaçlar ve kilo değişiklikleri doz ihtiyacını değiştirebilir. Daha ayrıntılı bir yorum için muayene olmalı ve bir hekim ile görüşmenizi öneririm

Hasta Yorumları

Henüz Yorumunu paylaşan olmamış.

İlk yorumunu paylaşan sen ol!

Yorumunu Paylaş
Hastalığınız & Tedavimiz
  • Tiroid Hastalıkları
  • Diyabet (Şeker hastalığı) (Tip 1 diyabet - Tip 2 diyabet - gebelik diyabeti)
  • Hipofiz hastalıkları
  • Adrenal Hastalıklar
  • Obezite (kilo alımı)
  • Yüksek Tansiyon
İletişim Bilgileri

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.