HPV Nedir? - Op. Dr. Serkan Demiryoğuran

HPV Human papilloma virüsü bir virüs ailesidir. Bu günlerde pandamı dönemi yüzünden birçok virüse aşinayız ama HPV virüsü Corona virüslerinden yapı olarak bir miktar daha farklıdır. HPV virüsünün bilinen 170’ den fazla türü vardır.

Bu türlerden yaklaşık 40 tanesinin insanlarda hastalık yaptığı gösterilmiştir. Yani bunların bir kısmı siğillere neden olmaktadır bunlar düşük riskli virüsler olarak geçiyor bir kısmı ise vücutta hücresel bazı değişikliklere yol açıyor ve hücrelerin yapılarını bozuyorlar ve yıllar içerisinde kanser oluşumuna neden olabiliyorlar.

Kadınlarda rahim ağzı kanserinin en sık sebebidir. Erkeklerde ise penis kanserine yol açabilmektedir. Bazı ağız ve gırtlak kanseri tiplerine de oral seksle bulaşarak neden olabilmektedir.

Detaylı Bilgi ve Randevu İçin Op. Dr. Serkan Demiryoğuran ile İletişime Geçiniz.

Daha Fazla Video İçin Tıklayınız.

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
Hasta Yorumları

Henüz Yorumunu paylaşan olmamış.

İlk yorumunu paylaşan sen ol!

Yorumunu Paylaş

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.