Kadınlarda İdrar Kaçırma ve Tedavisi ( Kanal D -Konuştukça ) - Opr. Dr. Uygar Miçooğulları

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi

Hastamız geldi teşhisi koyduk nasıl bir yol çizmemiz gerekiyor?

Öncelikle idrar kaçırma tipinden bağımsız olarak tüm hastalarımıza bir hayat tarzı değişikliği ve pelvik taban egzersizleri öneriyoruz. Hayat tarzı değişikliği derken bunlar sıvı alımının düzenlenmesi, sigaranın bırakılması, mesaneyi irite eden alkol, asitli içecekler, baharatlı yiyecekler gibi gıdaların azaltılması gibi temel önlemlerden oluşmakta.

Onun haricinde yine tüm hastalarımıza pelvik taban egzersizleri diğer ismiyle kegel egzersizlerini öneriyoruz.

Pelvik taban egzersizi nasıl yapılır?

Bu egzersizde pelvik tabanı döşeyen kasları hastalar bacaklarının arasına bir top sıkıştırarak plateste de kullanılan bazı aletler aracılığıyla gün içerisinde mümkün olduğu kadar 9-10 dk oradaki kasları sıkmaya yönelik bir egzersizdir. Bu egzersiz de hem pelvik taban kaslarını güçlendiriyoruz, idrar kaçırmayı ölüyoruz hem de pelvik organları mesanenin, rahmin sarmasını önüne geçmiş oluyoruz.

Yaklaşık 3-6 aylık bir egzersizden sonra cidden hastalarımız bu egzersizden çok fayda görmekte ve çok iyi sonuçlar almaktayız. Onun haricinde stres tip yani öksürünce, hapşırınca, koşarken, yürürken, gülerken kaçırmada hastalara maalesef ilaç tedavilerinden çok fayda görmemekte, bu hastalarda daha ziyade cerrahi tedavileri uygulamaktayız.

Bazen  dış idrar yolunun ağzına dolgu madde enjeksiyonu yapabilmekteyiz ama bunlar geçici süre hayat kalitesini iyileştiren tedaviler. Daha uzun yaşam beklentisi olan, daha genç hastalarda ise üretra dediğimiz dış idrar yoluna hamak tarzı askı operasyonları yapmaktayız ve gerçekten %90'lar civarında fayda görmekteyiz.

Sorularınızın cevabı videoda...

Daha Fazla Video İçin Tıklayınız

Detaylı Bilgi İçin Opr.Dr. Uygar Miçooğulları ile İletişime Geçin.

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
A...

Bugün bir yakınım sayın doktorla görüşme yaptı ben Aydın’da ikamet ediyorum yarın ya da yarından sonra öğleyin saat 13:14 sularında doktor beyle görüşmek istiyorum acaba müsait mi kendim hastaneye geleceğim

Doç.Dr. Uygar Miçooğulları, FEBU Cevabı

Merhabalar , önümüzdeki hafta içi saat 8.30-- 14.30 arası doktor bey müsait olur. Uygun olduğunuzda gelebilirsiniz. Saat 14.30 dan sonra ameliyatları var. Randevu için Whatsapp: 0543 588 89 89 dan yazabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim .

R...

iyi günler hocam Ben bir diyabet 2 hastasıyım ve sorunum prostat büyümesine karşı hap alıyorum arti sertleşme sorunu ve penis eğriyi var bana nasıl yardımcı olabilirsiniz ben şu anda yurt dışında yaşıyorum.Yakin bir zamanda Türkiye ye gelecem . saygılar

Doç.Dr. Uygar Miçooğulları, FEBU Cevabı

Merhabalar bütün sorunları hem beraber hem ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Sertleşme ve prostat sorununun ciddiyetine göre tedavi planlamak lazım. Eğriliğin derecesi , plak olup olamaması tedaviyi değiştiriri. Gelince ayrıntılı konuşalım

Hasta Yorumları
5 StarStarStarStarStar 143 yorum
Yorumunuz gönderildi.
Kişilik haklarına saygısızlık ve hakaret içermeyen tüm yorumlar yayınlanmaktadır.
Değerlendirme yaparak binlerce kişiye yol gösterin.
O... 15 gün
StarStarStarStarStar

Operasyon sonrası günlerce durumumu sordu takip etti çok teşekkür ederim

K... 21 gün
StarStarStarStarStar

Sol böbreğimde oluşan taşın ilerlememesi nedeniyle Uygar hocam lazerle böbrek taşı operasyonu yaptı. Sayesinde ağrılarımdan kurtuldum. Gerçekten her yönüyle harika bir doktor. Operasyon sonrasında bile hasta durumları ile ilgilenmesi beni gerçekten çok sevindirdi. Kendisine saygılarımı sunuyorum.

m... 26 gün
StarStarStarStarStar

Uygar Hocam samimi, içten, ilgili tavırları ile hastamızın böbrek ameliyatını gerçekleştirmiş, takibini yapmış ve sağlığına kavuşmasını sağlamıştır... Güven veren Değerli Hocam ve ekibine özellikle bizi her aşamada bilgilendiren Fatma kızıma sonsuz teşekkürlerimizle

D... 26 gün
StarStarStarStarStar

Ellerine ve emeklerine sağlık çok teşekkür ederim oğlumu sünnet ettirdim ve çok memnun kaldım teşekkürler

O... 26 gün
StarStarStarStarStar

Doç.Dr. Uygar bey bana lazer prostat ( Thuflef) ameliyatı yaptı.Operasyon başarılı geçti.Ameliyat sonrası durumumlada yakından ilgileniyor.Kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum

S... 1 ay
StarStarStarStarStar

Ben Cushing sendromu hastasıyım. Teşhis koyulduktan sonra çok kıymetli doktorum sayın Uygar Miçooğulları çok başarılı kapalı bir ameliyat sonucu beni sağlığıma kavuşturdu. Böbrek üstü bezindeki tümörü aldı. Hiç ağrı hissetmedim. Çok kısa sürede de taburcu oldum. Minnet ve saygılarımla. Sağ olun var olun.

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.