Obezite ve Obezite Tedavileri - Uzm. Dr. Hümeyra Bozoğlan

Merhabalar. Bugün size obeziteden ve obezite tedavilerinden biraz bahsetmek istiyorum.

Obezite kronik bir hastalık olarak kabul ediliyor. Obezitenin önemi kronik hastalıklara zemin hazırlamasından özellikle kaynaklanıyor. Biz kilo aldıkça iç organlarımızda yağlanma, insülin direnci,  diyabete adaylık, tansiyon ve kalp hastalıklarına eğilim artıyor.

Onun dışında bazı kanser türleri biz kilo aldıkça görülme sıklığı daha da artabiliyor. O nedenle hem konforumuzu bozan hem yaşam kalitemizi düşüren bir durum olmakla birlikte ileriki yaşamımız açısından da risk faktör olması nedeniyle önemli.

Obezite tedavileri; farklı tedaviler var. İlaç tedavileri gereken hastalara verebiliyoruz ve bazı hastalarımızda obezite enjeksiyon tedavileri iğneleri gündeme gelebiliyor ama burda şunu özellikle unutmamak lazım. Herhangi bir tedavi verilsin veya verilmesin en önemli basamak burda bizim motivasyonumuz, hekimimizle olan iletişimiz ve tabii ki sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek.

Sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmeden verilen herhangi bir tedavi kilo kontrolünde mucizeler yaratmıyor ve hiçbir zaman kilo veremeyeceğimiz düşüncesine kapılmamak bekliyor. Hareketimizi arttırarak, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları edinerek ve motivasyonumuzu arttırarak gereğinde de hekim kontrolünde medikal destekler alarak kilo kontrolü sağlayabilir ve kilonun bize getireceği olumsuz hastalıklardan, komplikasyonlardan kendimizi koruyabiliriz.

Detaylı Bilgi ve Randevu için Uzm. Dr. Hümeyra Bozoğlan ile İletişime Geçiniz

Daha Fazla Video İçin Tıklayın.

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
H...

Merhabalar nonklasik konjenital hiperplazi tanım var hamile kalabilme sürecim ve hamilelik sürecimde yapmam gerekenler neler

Uzm.Dr. Hümeyra Bozoğlan Cevabı

Merhaba Nonklasik KAH’de gebelik planı ve takibi hastanın klinik tablosu, laboratuvar sonuçları ve gereğinde genetik testleri ile de değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Kadın doğum hastalıkları hekimi ile birlikte multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir.

O...

İYİGÜNLER DOKTOR HANIM NASILSINIZ BENİM KİLO PROBLEMİM VAR SPOR VE DİYET YAPMAMA RAĞMEN NEDENSE BİR TÜRLÜ KİLO VEREMİYORUM BANA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ ACABA

Uzm.Dr. Hümeyra Bozoğlan Cevabı

Merhabalar Kilo vermeye zorluğa sebep olabilecek endokrinolojik hastalıkları, yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı gözden geçirmek gerekir bu durumda. Muayene ve tetkik edilip değerlendirilmeniz gerekiyor daha fazla yorum yapabilmemiz için. İyi günler diliyorum

T...

merhaba, standart bir şikayetim yok.Son (dün) yapılan kan tahlilimde TSH-(3rd) değerlerim belki 30 yıldır 2200-2300 arası ikne ilk kez 7447 çıktı.Bu nedenle merak ederek başvurdum. Uzm.Ecz.Tanıl Dinçsoy Not. Yıllardır eurothox 75 kullanmaktayım tahlil yapılacağı gün ilaç almadım.

Uzm.Dr. Hümeyra Bozoğlan Cevabı

merhaba, Tiroid test sonuçlarını değerlendirirken sonuçları etkileyebilecek faktörleri gözden geçirmek gerekiyor. Öncelikle kan tetkikinin yapıldığı laboratuvar, testlerin referans aralıkları , kan örneğinin alındığı saat gibi faktörler önemli. Gereğinde kan tetkiki tekrarlanır. Kişinin son dönemde kullanıldığı bazı ilaç ve vitamin takviyeleri (biotin gibi ) sonuçların farklı çıkmasına neden olabilir. Yine tedavi altındaki takipli hastalarda kullanılan diğer ilaçlar ve kilo değişiklikleri doz ihtiyacını değiştirebilir. Daha ayrıntılı bir yorum için muayene olmalı ve bir hekim ile görüşmenizi öneririm

Hasta Yorumları

Henüz Yorumunu paylaşan olmamış.

İlk yorumunu paylaşan sen ol!

Yorumunu Paylaş
Hastalığınız & Tedavimiz
  • Tiroid Hastalıkları
  • Diyabet (Şeker hastalığı) (Tip 1 diyabet - Tip 2 diyabet - gebelik diyabeti)
  • Hipofiz hastalıkları
  • Adrenal Hastalıklar
  • Obezite (kilo alımı)
  • Yüksek Tansiyon
İletişim Bilgileri

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.