Giriş Yap
Hesabın yok mu? Yeni Bir Hesap Oluşturun
Hesap Oluştur

"Hesap Oluştur" butonuna basakrak Gizlilik Metnini'nı, Üyelik Sözleşmesini, Site Kullanım Şartlarını ve Rıza Metni’ni kabul etmiş sayılırsınız.

  Hesabın var mı? Giriş Yap
  Hekim Girişi

  Obezite ve Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Op.Dr. Serhat Buldur

  Obezite ve Cerrahisi Hakkında Merak Edilenler
  Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Serhat Buldur, Obezite ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgilendiriyor.

  Obezite vücudumuzun yağlanmasıdır. Eğer vücudunuzdaki yağ kitlesi toplam ağırlığınızın belli bir oranını geçiyorsa bu kişilere obez diyoruz. Bu oran kadınlarda %35 erkeklerde ise %25’tir. 

  Vücut kile indeksi nasıl hesaplanır?
  Vücudunuzun ağrılığının kilogram cinsinden değerinin boyunuzun metre cinsinden karesine bölümü ile elde edilir. Bir başka değişle, boyumuzu kendisiyle çarpıp kilomuza bölüyoruz. Çıkan sonuç kilo boy oranımızdır. Elde edilen değer 18,5’in altında ise bu kişi olması gerekenden zayıftır. 18,5 ile 25 arasında ise normal kilosundadır. Bu kişi eğer 25 ile 30 arasında ise fazla kiloludur. 30’un üzerine çıktığımızda ise obeziteden bahsediyoruz. 

  Obezite, çağımızın hastalığıdır. Endokrinolojiden genel cerrahiye birçok tıbbi branşı ilgilendiren ve pek çok yandaş hastalığı beraberinde taşıyan bir sorundur. 

  Obezitede tek bir tedavi yaklaşımı yoktur, bütünsel bir yaklaşımla hasta değerlendirilmeli ve en uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. 

  Obezite çok büyük bir problem, günümüzde dünya üzerinden 2 milyardan fazla kişinin fazla kilolu olduğu düşünülüyor. Bunlardan en az 3’te biri belkide daha fazlası obez. ABD’de yaşan insanların %68’i fazla kilolu. Amerika’da her yıl obeziteye bağlı 110 binden fazla kişi hayatını kaybediyor. Bu çok büyük bir sorun fakat 2030’a geldiğimizde bunun çok daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkacağı düşünülüyor. 

  Tedavi için, obezite nasıl oluşuyor öncelikle bunu bilmek gerekiyor. İhtiyaç fazlası alınan her kalori vücudumuzda yağ olarak depolanır. Her ihtiyaç fazlası 9 kalori 1 gram yağ olarak vücudumuzda depolanır. Çoğunlukla cilt altı ve karın içi bölgelerde bu yağ depolanır. Günde 1000 kalori fazlanız varsa bu yaklaşık 100 gram yağ olarak depolanır. Bunu bir ay boyunca sürdürürseniz 3 KG olur. Bir yıl boyunca sürdürürseniz 36 KG olur, bu rakamla ciddi rakamlardır. Tabii ki bu kadar basit değil işin içine birçok faktör girmektedir. 

  Obezitede tedavi planlaması yapılırken, vücut kitle indeksi 40 üzeri olanlar ameliyat için uygun oluyor. 35 ile 40 arasında olanların eğer bir yandaş, ek hastalığı varsa diyabet, hipertansiyon,  kolesterol yüksekliği gibi ek hastalıklar varsa bunlar da ameliyata yönlendiriliyor. 

  Vücut kitle indeksi 30 ile 35 arasında olan grup da obez sayılıyor ama bu grup için tedavide standart bir karar verilmiş değil. Bu nedenle hasta geldiğinde değerlendirilmekte, diyet durumu, yaşam tarzı gibi parametreler bakılarak tedavi prosedürüne karar verilir. Bu aşamada obezite ile ilgili ameliyat dışı yöntemler de değerlendirilir, mide botoksu, mide balonu gibi. 

  Tüm obezite tedavi prosedürleri bir uzman hekim tarafından değerlendirilmeli ve hastaya en uygun yönteme karar verilmelidir. 

  Op.Dr. Serhat Buldur, Genel Cerrahi Uzmanı

  Online Görüşün

  Tebrikler.

  Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
  Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

  Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

  Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

  Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
  Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
  Hasta Yorumları

  Henüz görüş paylaşan olmamış.

  İlk görüşünü paylaşan sen ol!

  Görüşünü Paylaş Görüşünü Paylaş
  Yorumunuz gönderildi.
  Kişilik haklarına saygısızlık ve hakaret içermeyen tüm yorumlar yayınlanmaktadır.
  Değerlendirme yaparak binlerce kişiye yol gösterin.
  Hastalığınız & Tedavimiz
  • Şişmanlık (Obezite)
  • Morbid Obezite Cerrahisi
  • Laparoskopik Reflü Cerrahisi
  • Hiatal Herni (Mide Fıtığı)
  • Safra Kesesi Taşları
  • Laparoskopik Kolesistektomi
  • Laparoskopik ve Açık İnguinal ve İnsizyonel
  • Fıtık
  • Meme Hastalıkları
  • Meme Kanseri
  • Hemoroit
  • Anal Bölge Hastalıkları
  • Kıl Dönmesi
  • Tiroid Guatr
  • Tiroid Kanseri
  • Hipertiroidizm (Zehirli Guatr)
  • Paratiroid Hastalıkları
  İletişim Bilgileri

  TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

  TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

  TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.