Prostat Kanseri, PSA Yüksekliği Hakkında Merak Edilen Sorular - Opr.Dr. Uygar Miçooğulları

Prostat kanseri, PSA yüksekliği hakkında merak edilen sorular

1- 58 yaşındayım sık idrara çıkma problemim var. Yakın çevremdekiler prostat rahatsızlığım olabileceğini söylüyor tanı için biyopsi şart mıdır?

Sorunun cevabı kısaca hayır. Prostat biyopsisi'nde Prostat kanseri şüphesi olduğunda yapıyoruz. Burada iyi huylu Prostat büyümesiyle Prostat kanserinin ayrımını gitmek lazım. Muhtemelen bu semptomlar iyi huylu Prostat büyümesinden kaynaklanıyor ve ona yönelik tetkik gerektiriyor. Kanser şüphesi olmadığı sürece Prostat biyopsisi yapmaya gerek yoktur.

2- Aile geçmişimde Prostat kanseri hikayesi var, henüz 38 yaşındayım Prostat kanseri kaç yaşından sonra ortaya çıkar, ne zaman kontrole gitmeliyim?

Prostat kanseri ailesel geçiş ihtimali yüksek olan kanserlerden biri. Normalde 50 yaşından sonra rutin kontrol önerirken ailesinde Prostat kanseri olan bireylerde 40 yaşından sonra kontrol önermekteyiz. Ailedeki kişi sayısı ve kişilerin Prostat kanserine yakalanma yaşı düştükçe Prostat kanserine yakalanma ihtimaliniz de artmakta. Dolayısıyla mutlaka 40 yaşında bir Üroloji doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

3- Dedem de Prostat kanseri vardı ben de olma  olasılığı nedir? Bunu önlemenin bir yolu var mıdır?

Aile de hikaye olması önemli 40 yaşından sonra mutlaka kontrol öneriyorum. Bunun önemenin yolu maalesef literatürde net bir yöntem yok. Ancak hayvansal gıdalardan yağlı içeriklerden zengin beslenmelerinin Prostat kanserini arttırdığı üzerinde duruluyor. Domates, greyfurt gibi gıdaların Prostat kanseri riskini azalttığı söyleniyor. Onun haricinde mutlaka 40 yaşından sonra Üroloji muayenesi gerektiğini belirtmek isterim.

4- Ben de Prostat büyümesi var kanser olma ihtimalim var mıdır? Ameliyat olmam şart mı?

5- Prostat kanseri ameliyatından sonra idrarımı tutmakta sorun yaşar mıyım?

6- Ben de iyi huylu Prostat kanseri var ameliyat olmaktan korkuyorum, ameliyat olmazsam kansere dönüşür mü?

7- Prostat kanserinde ThuFlep yöntemini uyguladığınızı duydum. Bu yöntem ile prostat kanserinden tamamen kurtulur muyum? Zor bir işlem midir?

8- Geçen hafta şikayetlerim üzerine doktora gittim. PSA değerimin 5'in üzerinde olduğu ve biyopsi yaptırmam gerektiği söylendi bunun üzerine başka bir doktora daha gittim biyopsi den önce MR çekebiliriz dediler hangisini tercih etmeliyim?

Sorularınızın cevabı videoda...

Daha Fazla Video İçin Tıklayınız

Detaylı Bilgi İçin Opr.Dr. Uygar Miçooğulları ile İletişime Geçin.

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
A...

Bugün bir yakınım sayın doktorla görüşme yaptı ben Aydın’da ikamet ediyorum yarın ya da yarından sonra öğleyin saat 13:14 sularında doktor beyle görüşmek istiyorum acaba müsait mi kendim hastaneye geleceğim

Opr.Dr. Uygar Miçooğulları, FEBU Cevabı

Merhabalar , önümüzdeki hafta içi saat 8.30-- 14.30 arası doktor bey müsait olur. Uygun olduğunuzda gelebilirsiniz. Saat 14.30 dan sonra ameliyatları var. Randevu için Whatsapp: 0543 588 89 89 dan yazabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim .

R...

iyi günler hocam Ben bir diyabet 2 hastasıyım ve sorunum prostat büyümesine karşı hap alıyorum arti sertleşme sorunu ve penis eğriyi var bana nasıl yardımcı olabilirsiniz ben şu anda yurt dışında yaşıyorum.Yakin bir zamanda Türkiye ye gelecem . saygılar

Opr.Dr. Uygar Miçooğulları, FEBU Cevabı

Merhabalar bütün sorunları hem beraber hem ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Sertleşme ve prostat sorununun ciddiyetine göre tedavi planlamak lazım. Eğriliğin derecesi , plak olup olamaması tedaviyi değiştiriri. Gelince ayrıntılı konuşalım

Hasta Yorumları
5 StarStarStarStarStar 90 yorum
Yorumunuz gönderildi.
Kişilik haklarına saygısızlık ve hakaret içermeyen tüm yorumlar yayınlanmaktadır.
Değerlendirme yaparak binlerce kişiye yol gösterin.
I... 3 gün
StarStarStarStarStar

Dr Uygar Bey e oglumuzun sünneti için başvurduk . Öncellikle oğlumuz sünnet aşamasında veya sonrasinda hiçbir sağlık sorunu veya acı yaşamadı her aşamasında öncesinde sonrasında bizi yalnız bırakmadı. Her ayrıntıyı bizle ve oğlumuza sevecen ve açık bir dille paylaşarak içimizi rahatlatmistir . Sünnet sonrası gerek bandaj çıkartma gerekse pansuman gibi uygulamaları bile kendisi yapmıştır . Dr Uygar Bey işini layıkıyla yapan işinde profesyonel en önemlisi insan sevgisi olan başarılı bir doktordur

I... 4 gün
StarStarStarStarStar

Herşeyi en ince ayrıntısina kadar bizlerle paylaşarak öncelikle ebeveynleri rahatlatan sakin sevecen bir dille çocuk hastasını rahatlatan sevgili doktorumuz Dr Uygar Micoogullari sadece yaptığı başarılı ameliyatla değil endişelerimizi de ortadan kaldırmıstir.

S... 4 gün
StarStarStarStarStar

Hamilelik ve lohusalık döneminde yaşadığım böbrek taşları sorunuma çözüm bulan doktoruma çok teşekkür ediyorum.sorduğum her soruda cevabımı aldığım,hastasını dinleyen biri Uygar Bey.Lohusalik dönemimde bebeğimi de düşünerek ona göre tedavimi yaptı.Gecirdigim operasyon sonrasında da hastanede sık sık gelip durumumla ilgilendi.Her şey için kendisine çok teşekkür ederim.İlgisiz kalmayacağıniz bir doktor gerçekten.

F... 11 gün
StarStarStarStarStar

Sünnetimizi çok iyi bir şekilde gerçekleştiren doktor uygar beye çok teşekkür ederim ve hiç düşünmeden hepinize tavsiye ederim

G... 12 gün
StarStarStarStarStar

Uygar Bey ile oğlumun sünneti sayesinde tanışma fırsatımız oldu. Kendisi çok ilgili ve bilgili bir doktor. Beni ve eşimi yapılacak olan işlemler ve sonrasında yapmamız gerekenler konusunda tek tek bilgilendirdi. Kısa süre hastane de kalmamıza rağmen operasyon öncesi ve sonrası bir çok kez gelerek oglumu kontrol etti. Taburcu olurken de numarasını bizimle paylaştı. Ne zaman yazarsak yazalım bize dönüş sağladı. Aynı zamanda bizi de motive etti ve sakinleştirdi. Çocuklara yaklaşımı ise mükemmel, 7 yaşındaki oğlumla yakından ilgilendi. Oğlumla da detayları paylaşarak onu da sakinleştirdi ve kısa sürede oğlumun güvenini kazandı. Birlikte fotoğraf bile çekildiler :) Kendisine çok teşekkür ediyorum ve hayatında başarılar diliyorum.

t... 12 gün
StarStarStarStarStar

Prostat sorunum nedeniyle daha önce olumlu bilgi aldığım Dr. Uygar Beyle tanışma fırsatını buldum. İyiki bu hastaneye gelmiş ve Dr. Uygar beyi tanımışım. Hastane temiz personeli güler yüzlü insanlar. Dr. Uygar bey bence doktordan da öte üstün meziyetleri olan bir insan. Doktorluğu tıp bilgisi tartışılmaz zaten haddim değil CV si herşeyi anlatıyor zaten. Ama insanlığı, hastasına samimi ve insancıl yaklaşımı harika. İyiki varsınız ve iyiki sizi tanıyıp yolum sizinle kesişmiş doktor bey. Bundan sonra prostat ve tüm ürolojik sorunlarım için tercihim ya siz yada yine siz. Herşey için teşekkürler sağolun varolun doktor bey.(Tahsin Şevki Somay)

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.