Safra Kesesi Taşları Nedir? - Prof.Dr. Ali Kağan Gökakın

Safra kesesi taşları günümüzde cerrahi pratikte en çok karşımıza çıkan hastalıklardan biridir. Safra karaciğerde de üretilir, safra kesesinde depolanır, on iki parmak bağırsağına dökülür ve yediğimiz yiyeceklerin sindiriminde kullanılır.

İşte bu kullanım esnasında akışkanlığı bozan her durum kesede taş oluşumuna sebep olabilir. Bu taşlar her zaman belirti vermez ve genellikle tesadüfen ortaya çıkar. 

Belirtileri ise;
Yemeklerden sonra ortaya çıkan hazımsızlık ve anlamsız karın ağrılarıdır. Hastanın şikayeti olmasa dahi, eğer hastaya uzun süre ulaşamayacaksak, hastanın şeker hastalığı varsa, yaşlıysa veya porselen safra kesesi dediğimiz ekstra durumlar varsa cerrahi öneriyoruz.

Şikayet olması durumunda ise mutlaka cerrahi gerekmektedir. Özellikle akut atak geçiren hastalarda, ilk 72 saatte cerrahi ön plandadır. 

Peki hangi cerrahi işlemi yapıyoruz? 

Bu hastalara laparoskopik kolesistektomi yani kapalı ameliyat yapıyoruz. Hastalar yalnızca bir gün hastanede kalıyor, ertesi gün taburcu oluyor ve 2 gün sonra da normal hayatlarına dönebiliyor. 

Özellikle üreme çağında, açık tenli, kilolu, 40’lı yaşlarda olan kadınlarda yemek sonrası ortaya çıkan karın ağrılarının nedeni safra kesesi taşı olabilir. Sizinde  bu şikayetleriniz varsa en kısa zamanda lütfen hekiminize başvurunuz.

Detaylı Bilgi ve Randevu İçin Prof.Dr.Ali Kağan Gökakın İle İletişime Geçin

Daha Fazla Video İçin Tıklayın

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
Hasta Yorumları
5 StarStarStarStarStar 15 yorum
Yorumunuz gönderildi.
Kişilik haklarına saygısızlık ve hakaret içermeyen tüm yorumlar yayınlanmaktadır.
Değerlendirme yaparak binlerce kişiye yol gösterin.
E... 19 gün
StarStarStarStarStar

Canım hocam senelerce çektiğim mide ağrısını tek bir operasyonla bitirdiniz,beni hayata bagladiniz,sizden başka kimseye guvenmedim,çocuklarımıda size emeanet ettim çok başarılı bı sünnet operasyonu gecirdik başarınız daim olsun.İnşallah başarınız dünya çapında duyurulur.. Sizin ne kadar harika bir doktor olduğunuzu bilmeyen kalmaz. Her şey için teşekkür ederim.Ekibiniz ve siz harikasınız. Doktor ve personel değil de sanki bir aile gibisiniz. İnsan kendini bir ailenin içinde daha rahat hissediyor. İyi ki tanıdım sizi. Size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.. Bir doktor düşünün. sadece ben doktorum işimi yaparım demeyen. Hastalarına dostça, arkadaşça yaklaşan. Her konuda cesaret veren sakinleştiren. Hiçbir bir zaman tesadüflere inanmadım taki sizinle tanışana dek.

A... 1 ay
StarStarStarStarStar

obezite nedeniyle gitmiştim. ameliyattan sonra bir yılda yaklaşık 49-50 kilo verdim. çok teşekkür ederim kendilerine

Z... 1 ay
StarStarStarStarStar

Ali kağan hocamla eşimin rahatsızlığı ile tanıştık gerçekten çok ilgilendi çok samimi içten işinde çok becerikli hocam sayesinde eşim sağlığına kavuştu kendisine çok teşekkür ederim Allah razı olsun kendinizi çok güvenle emin ellere bırabilirsiniz iyiki varsınız hocam iyiki Allah karşımıza çıkarmış sizi❤️❤️❤️

Z... 1 ay
StarStarStarStarStar

Babamın KOLON CA ameliyatını başarılı bir şekilde yaptı. Onun sayesinde kemoterapiye bile gerek kalmadan sadece ameliyatla 2. evreden döndük. Emeklerine, bilgisine ve yüreğine sağlık. Kıymetli hocamızı çok seviyoruz

D... 1 ay
StarStarStarStarStar

Develi Devlet Hastanesinde tanıdım. Dünya üzerinde böyle insanlar kalmış mı dedim. Sonra yıllar süren bir arkadaşlığımız başladı.Seni çok seviyorum Ali hocam iyiki varsın

E... 1 ay
StarStarStarStarStar

Obeziteden beni kurtaran hocam sayesinde çok sağlıklı bir şekilde 30 kg verdim ameliyat herkese öneriyorum kendinizle barışın ben barıştım iyiki varsınız hocam

Hastalığınız & Tedavimiz
 • Hepatobiliyer cerrahi
 • Minimal İnvaziv Cerrahi
 • Kanser Cerrahisi
 • Laparoskopik cerrahi
 • Morbid Obezite Cerrahisi
 • Meme Kanseri
 • Rektum Kanseri
 • Pankreas Tümörü
 • Safra Kesesi Kanseri
 • Kolorektal Kanser (Kalın Bağırsak Kanseri)
 • Kolon Kanseri
 • Mide Kanseri
 • Tiroid Kanseri
 • Şişmanlık (Obezite)
 • Tiroid Guatr
 • Laparoskopik Reflü Cerrahisi
 • Meme Hastalıkları

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.