Zihin Fabrikası - Uzm. Kl. Psk. Çağlar Elbirlik

Zihin bir fabrika gibidir. Ve bir görevi de yaşanılan olayları anaya dönüştürecek şekilde işlemektir. Birçok yaşanan olay sıradandır ve doğal olarak hafızaya işlenir. Ancak bazen travma gibi bir olay olur ki işlemek için ya çok büyük veya zordur.


İşlenmediği için olayın bir anıya dönüşmesi önlenir. Bu durum olayın devamlı bir sorun haline gelmesine sebep olur. Geçmişe atılamaz. Orijinal tramvayı hatırlatan mevcut durum veya olaylar bizi orijinal travmada hissettiğimiz duygularımızı ve fiziksel duyumlarımızı yeniden yaşamaya ve tecrübe etmeye götürür.

O sıkıntı zamanlarında fabrikanın dur düğmesine basmaya çalışırız. Ayrıca bize flashback'ler yaşatan ve fabrikayı işlemeye zorlayan durumlardan da kaçınırız
Travmatik olayın etkin tedavisi ve fabrikanın böyle hafıza işlemesi bizi travmatik olayı düşünmeye, hayal etmeye ve normal miktarda sakınacağımız bir yüzleşmeye yeter

Buna sıkıntıyı yaşamaya ancak bir yandan da etkin olarak travmatik olay işlemeyi ve uzun dönemde sıkıntıyı büyük ölçüde azaltmakla sonuçtadır

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
Hasta Yorumları

Henüz Yorumunu paylaşan olmamış.

İlk yorumunu paylaşan sen ol!

Yorumunu Paylaş

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.