Psikoz Nedir? - Doç. Dr. Aysun Kalenderoğlu

Psikozlar, kabaca hastanın gerçek dünyadan kopup kendi iç dünyasına kapandığı ve burada farklı düşünce aleminde olduğu ve algılarının çarpıtıldığı, bozan bir hastalıktır. Psikoz denilince ilk akla gelen şizofreniden başka, psikoz başlığı altında birçok psikotik hastalığımız bulunmaktadır.

Psikozdan bahsederken bizi en çok yoran ve en çok sıkıntıya sokan iki neden vardır. Birincisi, erken belirtilerin çok silik olmasından dolayı geç fark edilmesi ve erken tanı koyma şansımızın düşük olmasıdır. Örneğin

  • çok başarılı bir öğrencinin birden akademik başarısının düşmesi
  • sosyal olan bir çocuğun arkadaşlarından kopması
  • eve kapanması hatta aileyle iletişimini kısıtlaması akabinde garip
  • anlaşılmaz, farklı konuşmalar yapmaya başlaması
  • acayip diyebileceğimiz bizar diyeceğimiz konuşmalar yapması erken belirtilerdir.

Başlangıç içe kapanma belirtileri çoğunlukla gözden kaçar.

Daha fazla bilgi ve Doç. Dr. Aysun Kalenderoğlu'ndan randevu için tıklayınız.

Daha fazla video için tıklayınız.

İlginizi ÇekebelicekVideolar

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.