Giriş Yap
Hesabın yok mu? Yeni Bir Hesap Oluşturun
Hesap Oluştur

"Hesap Oluştur" butonuna basakrak Gizlilik Metnini'nı, Üyelik Sözleşmesini, Site Kullanım Şartlarını ve Rıza Metni’ni kabul etmiş sayılırsınız.

  Hesabın var mı? Giriş Yap
  Hekim Girişi
  Uzm.Dr. Pınar Alarslan Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, İç hastalıkları İzmir

  Gebelik Şekeri Nedir? - Uzm. Dr. Pınar Alarslan

  Gebelik Şekeri Nedir? 

  Gebelik diyabeti (şekeri) hamilelikte ortaya çıkan ve genellikle doğum sonrası kaybolan kan şekeri yüksekliğidir. Gebelik şekeri için 30 yaşın üzerinde olanlar, obezite hastası olanlar, ailesinde diyabet öyküsü olanlar ve daha öncesinde yeni bebek doğum öyküsü olan kadınlar risk altındadır.

  Gebelik diyabetinin tanısı 24 ve 28. haftalarda yapılan kan şekeri yükleme testiyle konulur. Gebelik diyabeti olduğunda hastalara ilk önce egzersiz ve diyet tedavisi uygulanmaktadır. Özellikle egzersiz tedavisi ile hastaların kan şekerinde anlamlı düşmeler izlenir. Eğer gebe şeker hastalarında diyet ve egzersiz ile istenilen kan şekeri hedefleri sağlanamazsa ki kan şekeri değerinin açlıkta 95'in altında tokluk olarak 1. saatte de 140'ın altında olması uygundur.

  Sonrasında hastalara insülin tedavisi uygulanmaya başlanmaktadır. İnsülin tedavisinde insülin büyük bir molekül olduğu için plesanta bariyerini geçemez ve çocuğa zarar veremez. Gebelik diyabeti saptanan hastalarda insülin tedavisi konusunda çekinmeden Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanına başvurabilirler.

  Detaylı Bilgi İçin Uzm. Dr. Pınar Alarslan ile İletişime Geçin.
  Daha fazla video için tıklayınız.

  Online Görüşün

  Tebrikler.

  Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
  Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

  Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

  Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

  Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
  Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
  Ş...

  Pınar hocam merhaba.Eşim yaklaşık 5 yıldır şeker hastası.5 yıl önce 1 ay içinde 10-12 kilo vermesi nedeniyle doktora gitmiştik.ve galvus adlı ilaç reçete edildi.beslenmede nelere dikkat etmemiz gerektiği anlatıldı.90 kilodan 78 e düşmüştük.uzunca bi süre 78-80 arasında kaldık.şeker seviyemiz açlık (90-115)tokluk (140-170).ilaç almadığında tokluk 240 larda.tedaviye başlamadan 480 di. Size sorum eşimin şekeri kontrol altında gibi gözükmesine rağmen hala kiloveriyor son 1 ayda yine 4 kilo verdi. (Kasları zayıkladı)tedavide bi sorun mu var acaba?ne önerirsiniz?şimdiden teşekkürler.

  Uzm.Dr. Pınar Alarslan Cevabı

  MERHABA HBA1C DEGERI TIROID FONKSIYONLARİNI VE DİGER VITAMIN DEGERLERINE BAKMAMIZ GEREKIR GEÇMIŞ OLSUN.

  Hasta Yorumları
  5 StarStarStarStarStar 11 yorum
  Yorumunuz gönderildi.
  Kişilik haklarına saygısızlık ve hakaret içermeyen tüm yorumlar yayınlanmaktadır.
  Değerlendirme yaparak binlerce kişiye yol gösterin.
  O... 1 ay
  StarStarStarStarStar

  Guatr rahatsızlığım için gitmiştim.Çok ilgili davrandığı için kendisine çok teşekkür ederim

  S... 1 ay
  StarStarStarStarStar

  Insilun direncim için gittim gayet memnun kaldım

  S... 1 ay
  StarStarStarStarStar

  Bir doktor yakınım önerdiği için Pınar Hocama başvurdum.Izmir de devlet hastanesi ve sonrada Medical Park da çalışırken düzenli takip oldum.Cok küçük bir tiroid nodülüm vardı ama kendisi ultrasonla bakıp şüphelendi.Ve biyopsi yaptı.Sagolsun korktuğum için uyuşturarak yaptı ve başımda bekledi.Nodulum köyü huylu çıktı.Sayesinde erkenden ameliyat olup bu kötü hastaliķdan kurtuldum.Her zaman dualarındasınız Pınar Hocam

  S... 1 ay
  StarStarStarStarStar

  Guatrım olduğu için iyi bir doktor arayışına girmiştim. Araştırmalarım sonucunda İzmir’de Dr. Pınar Alarslana denk geldim. Öncelikle samimi ve içten davranışından çok memnun kaldım hastalarıyla gayet ilgili bir doktor aklımdaki bütün soruların cevabını doktor hanımdan aldım muayene esnasında ultrasonumu bile özenle kendisi yaptı iyi ki denk gelmişim emeklerinize sağlık hocam

  A... 1 ay
  StarStarStarStarStar

  Istanbul da Florya Medical Parkda Pınar Hanım ın takibindeydim.Sayesinde 25 kilo verdim ve insülini bıraktım.Pozitif enerjisiyle tedaviye devam etmemi sağladı.Kontrollerim icin İzmir e geliyorum.Ailecek doktorumuza sormadan ilac bile icmiyoruz.Kendisiyle tanışmamiz büyük bir sansdır.

  İ... 1 ay
  StarStarStarStarStar

  Mesleğinde başarılı,hastalara karşı tutumu,yaklaşımı,ilgisi çok iyi,hastaları dinleyen ve tedavi şekli mükemmel bir doktor. İyi ki Pınar hanım gibi gir doktorla karşılaşmışım. Gönül rahatlığıyla herkese tavsiye ediyorum.

  Hastalığınız & Tedavimiz
  • Diyabet (Şeker Hastalığı)
  • Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)
  • Hiperlipidemi
  • Mide Hastalıkları
  • Tiroid Hastalıkları
  • Tiroid Guatr
  • Tip 1 Diyabet
  • Tip 2 Diyabet
  • Hipoglisemi
  • Hipertiroidi
  • Diyabet (Şeker Hastalığı)
  • Tip 2 Diyabet
  • Tip 1 Diyabet
  • Diyabet Tedavisi
  • Diyabet (Şeker hastalığı) (Tip 1 diyabet
  • Tip 2 diyabet
  • gebelik diyabeti)
  Anlaşmalı Sigortalar
  İletişim Bilgileri

  TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

  TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

  TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.