Laparoskopik(Kapalı Yöntemle) Böbrek Tümörü Cerrahisi

 Böbrek Tümörü Cerrahisi

Böbrek tümörleri erişkin kanserleri arasında görülme sıklığı düşük olmakla birlikte ürolojik kanserler arasında üçüncü sırada yer almaktadır.Böbrek tümörleri çok büyük boyutlara ulaşmadıkça veya idrar toplayıcı kanallarını invaze edip idrarda kanama gibi şikâyetler yapmadıkça belirti vermemektedir.%65 i 7 cm in altında saptanan böbrek tümörleri bu nedenle belirtisiz büyüme göstermekte başka bir nedenle çekilen ultrasonografi veya tomografi gibi görüntülüme yöntemleri ile insidental yani tesadüfi olarak saptanmaktadır.Böbrek tümörlerinin çoğu kötü huylu hastalık grubundadır.Böbrekte kitle saptanan bir hastada kitlenin veya büyük böbrek tümörlerinde böbreğin kitle ile birlikte çıkarılması ve patolojik incelemeye gönderilmesi gerekmektedir.Böbreğe sınırlı evre T1 ( 7 cm’den küçük) tümörlerde parsiyel nefrektomi uygulanabilmektedir.Parsiyel nefrektomide; böbrek kitlesi mümkün olduğunca sağlam böbrek dokusu bırakılarak çıkarılır, geri kalan böbrek dokusunun işlevine devam etmesi sağlanır.Böbrek koruyucu cerrahi ile hasta hem kitleden kurtulur hem de geri kalan böbrek dokusu fonksiyonuna devam eder.Parsiyel nefrektomi için uygun olmayan kitlelerde böbrek ve çevre dokusunun çıkarıldığı radikal nefrektomi uygulanmaktadır.Cerrahi öncesi uzak yayılım açısından hastalarda görüntüleme yöntemleri ile metastaz taraması da yapılmalıdır.

Hem parsiyel nefrektomi hem radikal nefrektomide kitlenin anatomik yerleşim ve boyutuna göre karar verilen açık ,laparoskopik veya robotik yardımlı nefrektomi yapılmaktadır.Genel olarak 7 cm altında olan kitlelerde parsiyel nefrektomi tecrübeli uzman ellerde başarılı olarak yapılmaktadır.

Açık parsiyel nefrektomide; yaklaşık olarak 10 cm lik kesi uygulanarak böbređe ulaşılmakta ve kitle belirlendikten sonra tümörün tamamı rezeke edilerek dışarı alınmakta ve kalan böbrek dokusunda kanama kontrolü sağlanarak geri kapatılmaktadır.Operasyon sonrası günlük işlere dönme süresi 2 ila 4 hafta arasında olabilmektedir.

Laparoskopik parsiyel nefrektomide; hastaya kesi uygulamadan cilt üzerinden açılan 1-2 cmlik 3 -4 adet deliklerden trokarlar yerleţtirilerip karın şişirilerek laparoskopik aletlerle böbreğe ulaşılmaktadır.Yine böbrekteki kitle ortaya konulup cerrahi sınırlar tümörsüz bırakılarak kitle çıkarılmakta,geri kalan böbrek dokusunun fonksiyonuna devam etmesi sağlanmaktadır.Laparoskopik nefrektominin avantajları olarak büyük kesi uygulanmaması,böylelikle operasyon sonrası ağrının az olması,kozmetik açıdan kabul edilebilir yara yeri izlerinin olması,hastanede yatış süresinin daha az olması gibi sayılabilir.

Diğer tüm tümör cerrahilerinde olduğu gibi parsiyel veya radikal nefrektomide hastayı tümörsüz bırakmak birincil amaçtır.Bu nedenle cerrahi öncesi yöntem planlaması çok iyi yapılmalıdır.Operasyon sonrası hastalar nüks ve böbrek fonksiyonları kontrolü açısından 3-6 aylık izlemlerle takip edilmektedir.

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
Hasta Yorumları
Yorumunuz gönderildi.
Kişilik haklarına saygısızlık ve hakaret içermeyen tüm yorumlar yayınlanmaktadır.
Değerlendirme yaparak binlerce kişiye yol gösterin.
P... 1 yıl
StarStarStarStarStar

Ellerine sağlık çok başarılı operasyondu serkan beye tskler

H... 1 yıl
StarStarStarStarStar

İşinin ehli güler yüzlü işlem öncesi ve sonrasında hastasıyla oldukça ilgili bü yüzden kendisine ve kurumuna sonsuz teşekkürler

N... 1 yıl
StarStarStarStarStar

Ameliyatımı başarılı bir şekilde yürüttüğü için ve bu süreçte gerçek anlamda desteğini, güvenini benden esirgemediği için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

Hastalığınız & Tedavimiz
 • Böbrek Hastalıkları
  1. Böbrek Taşı ve Üreter (İdrar Kanalı) Taşı
  2. Böbrek Tümörü/Kanseri Tanı ve Tedavisi
  3. Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları
  4. Laparoskopik(Kapalı Yöntemle) Böbrek Tümörü Cerrahisi
  5. Üreteropelvik Bileşke Darlığı
 • Prostat Hastalıkları
  1. Prostat (BPH) Tedavisi ve Cerrahisi
  2. Prostat Biyopsisi
  3. Prostat Kanseri Tanı ve Tedavisi
  4. Prostatitler - Kronik Pelvik Ağrı Sendromu
 • Mesane Hastalıkları
  1. Kadın ve Erkek İdrar Kaçırma Tanı ve Tedavisi
  2. Mesane Kanseri Tanı ve Tedavisi
  3. Mesane Taşı Tanı ve Tedavisi
 • Androloji
  1. Cerrahi Sünnet
  2. Hidrosel Cerrahisi
  3. İnememiş Testis Cerrahisi
  4. İnfertilite (Kısırlık)
  5. Penil Protezi (Mutluluk Çubuğu)Takılması
  6. Peyronie Plağı (Penis Eğriliği) Cerrahisi
  7. Testis Tümörü Cerrahisi
  8. Üretra (İdrar Kanalı) Darlığı Tanı veTedavisi
  9. Varikosel Tanı ve Tedavisi
Anlaşmalı Sigortalar
İletişim Bilgileri

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.