Çocuklukta Beslenme - Dyt. Zeynep Büşra Çiftçi

Merhabalar, ben Diyetisyen Zeynep Büşra. Bugün sizlere çocukluk döneminde beslenmeden bahsedeceğim. Bu dönem, gelişimin ve büyümenin hızlı olduğu, besin ihtiyacının arttığı ve yaşam boyu sürecek davranışların oturduğu bir dönemdir. Bu dönemde amacımız, çocukların normal büyüme ve gelişmesini sağlamak, çocuklara doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve besin çeşitliliğini arttırmaktır.

Çocukların uygun ve yetersiz besinlerle beslenmesiyle birlikte büyüme geriliği, iştahsızlık ve zayıflık gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Aşırı enerji içeriği yüksek ve şeker içeriği yüksek besinlerin tüketilmesiyle şişmanlık, şeker hastalığı ve karaciğer yağlanmasıyla karşı karşıya kalmaktayız. Beslenme planlanmalı, çocuklar öğünleri atlamamalı ve kahvaltı alışkanlık haline getirilmelidir.

Kalorisi yüksek ve şeker içeriği yüksek besinler yerine doğal ve sağlıklı ürünler tercih edilmelidir. Düzenli olarak boy ve kilo takibi yapılmalıdır. Aslında özetle, sağlıklı beslenme sağlıklı bir çocukluk, sağlıklı bir çocukluk da sağlıklı bir yetişkinlik demektir. Sağlıkla kalın.

Daha fazla video için tıklayın

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
Hasta Yorumları

Henüz Yorumunu paylaşan olmamış.

İlk yorumunu paylaşan sen ol!

Yorumunu Paylaş
Hastalığınız & Tedavimiz
  • Kilo Verme
  • İnsülin Direnci
  • Diyabet (Şeker Hastalığı)
  • Kalp - Damar Hastalıkları Sporcu Beslenmesi
  • Kanserde Beslenme
  • Polikistik Over Sendromu (PCOS)
  • Metabolik Sendrom Yeme Bozuklukları
  • Gastrointestinal Problemler
  • Karaciğer Hastalıklarında Beslenme
İletişim Bilgileri

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.