Gebelikte Beslenme - Dyt. Zeynep Büşra Çiftçi

Merhabalar ben diyetisyen Zeynep Büşra. Bugün size gebelikte beslenmeden bahsedeceğim. Gebelik sürecinde annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi hem kendi sağlığının korunması açısından hem bebeğin sağlıklı doğup gelişmesi açısından çok önemlidir. Bu dönemde yetersiz ve dengesiz beslenildiğinde anemi, kemik dokularında hassasiyet, premature çocuk doğumu gibi sorunlarla karşılaşabilmekteyiz.

 Eğer annemiz zayıf bir bireyse 12 ile 16 kilogram arasında, normal bir aralıktaysa 9 ile 14 kilo arasında, hafif kilolu bir bireyse de 7-8 kilogram artışıyla gebeliğini tamamlayabilir. Eğer gebeliğiniz ikiz bir gebelikse 17 ile 22 kilogram artışı bu süreçte normal kabul edilebilir. Gebelikte besin çeşitliliği önemlidir. Burada haftada bir kez kuru baklagil, iki gün balık tüketimi, üç gün kırmızı et tüketimi, bir gün tavuk ve hindi tüketimi ile protein dengesini sağlayabilirsiniz. Konserve ürünler, bekletilmiş ürünler yerine taze ve doğal ürünleri tercih etmelisiniz.

Eğer gebelikte bulantı sorunları yaşıyorsanız baharatlı ve yağlı yiyecekler yerine daha kuru besinleri tercih etmelisiniz. Eğer kabızlığınız varsa meyveleri kabuklarıyla birlikte tüketmeniz daha doğru olur. Sağlıklı günler dileriz.

Daha fazla video için tıklayın

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
Hasta Yorumları

Henüz Yorumunu paylaşan olmamış.

İlk yorumunu paylaşan sen ol!

Yorumunu Paylaş
Hastalığınız & Tedavimiz
  • Kilo Verme
  • İnsülin Direnci
  • Diyabet (Şeker Hastalığı)
  • Kalp - Damar Hastalıkları Sporcu Beslenmesi
  • Kanserde Beslenme
  • Polikistik Over Sendromu (PCOS)
  • Metabolik Sendrom Yeme Bozuklukları
  • Gastrointestinal Problemler
  • Karaciğer Hastalıklarında Beslenme
İletişim Bilgileri

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.