Op. Dr. Ahmet Savran / Alçı veya atel yapıldıktan sonra nelere dikkat etmeliyiz?

Merhaba, bu videomuzda bir yerimize alçı alındığında bunu nasıl muhafaza edeceğiz, bununla ilgili bahsedeceğiz. Bu kol olabilir, bacak olabilir. Kol içine, bacak içine aynı şekilde. Birinci kural, aşağı sallamıyoruz. Aşağı salladığımızda şişer.

Şiştiği için daha çok ağrır ve dolaşım sorunlarına kadar gidebilir, sıkabilir alçımız. Bu yüzden mutlaka kalp seviyesinde veya hafifçe yukarıda tutmamız gerekiyor. Yatarken kolsa altına yastık koyarak kalp seviyesinde. Dolaşırken kol boyu yastıksı kullanabilir ama birazcık hafifçe yukarıda tutmak daha iyi olur.

Ayak içinde altına bir veya iki tane yastık koyarak yine kalp seviyesindeki yüksekliği sağlamamız gerekiyor. Bunun dışında bir diğer dikkat edeceğimiz şey buz. Doğrudan cilde hiçbir zaman buz uygulamıyoruz. 

Alçıysa, yarım alçıysa genellikle üst kısmı pamuklu olduğu için onun üzerine uygulayabiliriz. Veya başka bir yerimize uyguladığımız ince bir havlu üzerinden buzu saat başı 10 dakika, 15 dakika boyunca uyguluyoruz. Bunun dışında doktorumuzun önerilerine dikkat etmemiz gerekiyor.

Daha fazla içerik için tıklayınız.

Online Görüşün

Tebrikler.

Sorduğunuz soru başarıyla gönderildi.
Cevapları, Sorunuz & Uzmanın Cevabı sayfasından takip edebilirsiniz.

Direkt mesaj yazarak Türk Hekimi'ne soru sorun, bilgi alın veya randevu talep edin.

Lütfen soru alanında hasta adı gibi kişisel bilgilere, hekim, kuruluş veya ilaç isimlerine yer vermeyiniz!

Ad soyad bilgileriniz sadece ilgili uzmana gönderilir. Sitemizde yayınlanmaz ve asla üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Sorunuz cevapladığında SMS bildirimleri gönderilecektir.
Hasta Yorumları

Henüz Yorumunu paylaşan olmamış.

İlk yorumunu paylaşan sen ol!

Yorumunu Paylaş
Hastalığınız & Tedavimiz
 • Kas iskelet sistemindeki kırık ve çıkıkların tanısı- ameliyatlı veya ameliyatsız tedavisi (alçı- atel- ortezler- kırık redüksiyon teknikleri ile plak- vida- çivi gibi ameliyat teknikleri)
 • Yine yukardaki vücut bölgelerini içeren tüm bağ- kıkırdak- tendon ve kas yaralanmaları
 • Alt ve üst uzuvlardaki eklem protezleri (Total diz protezi- total ve parsiyel kalça protezi…)
 • Alt ve üst uzuvların kapalı (artroskopi) eklem ameliyatları Bunlar menisküs- ön ve arka çapraz bağ yaralanmaları- rotator manşet (cuff) yırtıkları- labrum yırtıkları- el bileğinde TFCC yırtıkları gibi ameliyatları kapsar
 • Eklem kireçlenmeleri ve bunların tedavileri
 • Kas iskelet sistemi tümörleri (iyi huylu veya kanser dediğimiz kötü huylu kitleler)
 • Çocuk ortopedisi (doğuştan/gelişimsel kalça çıkığı- pes ekinovarus dediğimiz doğuştan çarpık ayak- doğumsal el ve ayak deformiteleri- serebral palsi- tortikolis- çocuk kırıkları)
 • Spor hekimliği
 • Bel ağrıları (bel fıtığı- bel kayması- omurga kırıkları…)
 • El Cerrahisi (Ayrı bir yandal uzmanlığı)
 • Romatizmal hastalıkların cerrahi tedavisi
 • Kemik erimesi (osteoporoz)
 • Halluks valgus gibi ayak sorunları
 • Diğer (tendinitler- topuk dikeni- kienböck- kemik ve kıkırdak erimeleri- avasküler nekrozlar…)
İletişim Bilgileri

TurkHekimleri.com'da yer alan hasta yorumları, ilgili doktorun doğrudan veya dolaylı talebi olmaksızın, ilgili hasta tarafından özgürce yazılmaktadır. Bu web sitesinin temel amacı sağlık alanında kamuoyunun daha iyi bilgilenmesini sağlamaktır. TurkHekimleri.com bir başvuru hizmeti değildir ve herhangi bir Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını tavsiye etmemektedir veya desteklememektedir.

TürkHekimleri.com sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan TürkHekimleri.com sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza muayene olunuz.

TürkHekimleri.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.